Stowarzyszenie kibiców Lechii Gdańsk
  • Zmiana lokalizacji sklepu

    Od początku listopada zmieniła się lokalizacja Oficjalnego Sklepu Kibiców Lechii Gdańsk. Od teraz znajdziecie nas 20 metrów dalej - Podwale Staromiejskie 93.
    Nowy sklep, nowe możliwości, nowe marki! Zapraszamy!

  • Sklep internetowy Lwów Północy

    Zapraszamy na zakupu do nowego sklepu internetowego Lwów Północy http://sklep.lwypolnocy.pl

Współpraca


Opublikowany czwartek, 13 grudnia 2018

Bard Solidarności gra dla swoich kolegów – Stoczniowców

Bard Solidarności gra dla swoich kolegów – Stoczniowców

We wtorek 18.12.2018 roku w Sali BHP w Gdańsku odbędzie się koncert pt: „Pamięci Stoczniowców – zakłóćmy ciszę”, podczas którego zagra wraz zespołem bard Solidarności i uczestnik strajków z lat 70’ i 80’ Zbigniew Stefański. Swoje utwory i koncert dedykuje kolegom Stoczniowcom.

 

Nasz występ to okazja do wspomnień tego co działo się w Stoczni Gdańskiej przed 1989 roku. Część z nich jest bolesna, bo dotyczy moich kolegów, którzy ponieśli największą ofiarę podczas strajków, czy stanu wojennego i zostali zamordowani. Pamięć o nich powinna trwać wiecznie, gdyż walczyli za wiarę w wolność i dobrobyt. Im dedykuję moją twórczość. Wielu uczestników strajków – Stoczniowców spotykam codziennie i mimo, że nie znamy się dobrze, nawet rzadko rozmawiamy to mamy świadomość, że łączy nas szczególna więź. Stocznia Gdańska to dla nas nie tylko praca to był nasz dom, nasz powiew wolności i solidarności – opowiada Zbigniew Stefański bard Solidarności.

 

Zbigniew Stefański to Stoczniowiec i bard lat 80-tych. Lider zespołu Zbigniew Stefański BAND, członek NSZZ Solidarność, kibic Lechii Gdańsk. Swój pierwszy strajk rozpoczął wraz z innymi pracownikami Stoczni Gdańsk w czerwcu 1976 roku. Odmówił wtedy wykonywania pracy i wraz ze swoimi kolegami udał się pod budynek dyrekcji by żądać cofnięcia podwyżki cen żywności. Był wtedy pracownikiem Wydziału Aa04 – drukarni stoczniowej. Po strajku został zwolniony i zmuszony do przeniesienia na produkcję. Do dziś jest malarzem i piaskarzem. Bardem Solidarności został podczas strajku sierpniowego 1980 roku. Wtedy to na wydziałach Stoczni Gdańskiej, a później na bramach grał autorskie piosenki opowiadające o tym co działo się w Polsce i podczas strajków. Uczestniczył we wszystkich strajkach w latach 80-tych. W 1988 roku m.in. ze Sławomirem Adamskim i Gerhardem Kreinbring założyli grupę „Solidarność DYM”, która angażowała się w pracę poligraficzną, protesty, a zwłaszcza zadymy. Komuniści nazywali ich najbardziej radykalnym skrzydłem wśród młodych robotników. Już w połowie lat 80-tych nagrał kasetę z protest-songami, która dystrybuowaną była w Niemczech, a w 1990 roku solową płytę „Jesteśmy Solidarność”.

 

Nasze wydarzenie to upamiętnienie Ofiar Grudnia 70’, stanu wojennego, a także oddanie hołdu, tym wszystkim, którzy w latach 80-tych strajkowali w Stoczni Gdańskiej będąc członkami NSZZ Solidarność. Chcemy to uczynić poprzez koncert muzyczny Zbigniewa Stefańskiego, który poza własną, autorską muzyką, będzie opowiadał o swoich wspomnieniach i refleksjach. Koncert w Sali BHP będzie swego rodzaju aktywacją zespołu Zbigniew Stefański BAND, który przez wiele lat grywał opowiadając o tym co działu się w Stoczni Gdańskiej i jej historii– mówi Andrzej Jaworski, Prezes Stowarzyszenia myGdańsk.pl organizatora koncertu.

 

W 2011 roku Zbigniew Stefański za namową najbliższych postanowił wrócić do grania wraz z zaprzyjaźnionymi muzykami z Trójmiasta. Do dzisiaj współpracuje z Mieczysławem Pawlakiem. Ze względu na tematykę tekstów większość utworów, jego program znakomicie wpisuje się w tak ważne nie tylko dla Gdańska tematy jak Solidarność i strajki w Stoczni Gdańskiej. Słyszymy w nich problematykę nie tylko pomorską np. Żarnowiec, ale też taką, jak zupełnie nam współczesna walka o demokrację bezpośrednią. W tekstach odnajdujemy przede wszystkim klimat protest-songu, wartości ogólnoludzkich i ogólnohumanistycznych oraz sprzeciw wobec zła i niszczenia takich wartości jak Bóg, Ojczyzna i rodzina. Ta muzyka prócz samych wrażeń artystycznych jest ciekawą lekcją historii oraz głosem buntu o wydźwięku społecznym. Obecnie Zespół Zbigniew Stefański BAND wraca powoli do ponownego grania z nowym akompaniamentem muzycznym jak również aranżacjami.

Podczas Koncertu w Sali BHP zespół wystąpi w składzie: 

·      Zbigniew Stefański - gitara, wokal

·      Mieczysław Pawlak – perkusja

·      Krzysztof Sulej - gitara basowa

·      Staszek Jackiewicz - instrumenty klawiszowe


Partnerzy:

·      IPN Oddział Gdańsk 

·      Komisja Krajowa NSZZ Solidarność 

·      Organizacja Międzyzakładowa NSZZ Solidarność Stoczni Gdańskiej 

·      Stowarzyszenie Federacji Młodzieży Walczącej

·      Sala BHP 

·      Stowarzyszenie Kibiców Lechii Gdańsk „Lwy Północy” 

·      Stowarzyszenie Forum Młodej Prawicy 

·      Gdański Klub Sportowy Korsarz 

·      Bar Stoczniowców „21 Postulatów” 

Liczba odwiedzin (1089)

Kategorie: Lechia znaczy Polska

Tagi:

Przyjaciele