Close
Zmarł kpt. Władysław Dobrowolski, żołnierz AK, „Świadek Historii”
/ Kategorie: Patriotyczne

Zmarł kpt. Władysław Dobrowolski, żołnierz AK, „Świadek Historii”

Ze smutkiem przyjęliśmy informację o śmierci kpt. Władysława Dobrowolskiego – żołnierza Armii Krajowej, działacza „Solidarności” i organizacji kombatanckich, laureata gdańskiej edycji Nagrody „Świadek Historii”.
 
Bohatera mogliśmy wielokrotnie spotkać na patriotycznych wydarzeniach organizowanych przez kibiców Lechii, których darzył wielką sympatią.
 
Uroczystości pogrzebowe kpt. Władysława Dobrowolskiego odbędą się w środę 29 czerwca 2022 r.. O godzinie 10.30 odbędzie się Msza Święta w kościele NMP Królowej Różańca Świętego na Przymorzu (okrąglak). Wystawienie trumny o 12:30 w kaplicy na Cmentarzu Łostowiskim. Pogrzeb rozpocznie się o 13.00.
 
Kapitan Władysław Dobrowolski (ur. w 1927 r.) był żołnierzem Armii Krajowej, do której wstąpił mając 16 lat. W czasie wojny podlegał Augustowi Emilowi Fieldorfowi „Nilowi”. Miłość do ojczyzny wyniósł z rodzinnego domu o silnych tradycjach wojskowych. Pradziadek kapitana walczył w powstaniu listopadowym, a dziadek w styczniowym.
 
Z Pomorzem związał się w 1947 roku. Był absolwentem Wyższej Szkoły Handlu Morskiego (1950) i Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Sopocie (1965). Po wojnie pracował w branży połowowej i okrętowej. Współorganizował działania Klubu Inteligencji Katolickiej w Gdańsku (1979–1980).
 
Działacz „Solidarności” (od sierpnia 1980), członek Ośrodka Prac Społeczno-Zawodowych przy Międzyzakładowym Komitecie Założycielskim „S” Gdańsk, zastępca kierownika Wszechnicy Związkowej „S”.
 
W stanie wojennym działacz podziemnej „Solidarności”. Współorganizował spotkania Tymczasowej Komisji Koordynacyjnej, współpracownik podziemnego „Biuletynu” Tymczasowej Komisji Zakładowej Stoczni Gdańskiej i członek redakcji „Informatora” Tymczasowej Komisji Zakładowej Gdańskiej Stoczni Remontowej.
 
Działacz komisji charytatywnej przy kościele św. Brygidy. Rozpracowywany przez gdańską SB w ramach sprawy operacyjnego sprawdzenia krypt. „Kolporterzy” (1984).
 
Organizator protestów i referendum w sprawie budowy elektrowni jądrowej Żarnowiec (1986–1990); współzałożyciel Oddziału Gdańskiego Polskiego Klubu Ekologicznego i Fundacji Poszanowania Energii na Politechnice Gdańskiej.
 
Działacz organizacji kombatanckich: Porozumienia Niepodległościowych Związków Kombatanckich oraz Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych.
 
Wielokrotnie odznaczany, m.in. Medalem Wojska (1948, Londyn), Krzyżem Partyzanckim ZBoWiD (1980, nie przyjął), Krzyżem AK (1982, Londyn), Krzyżem Semper Fidelis i Złotym Krzyżem Zasługi (2006), Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2007). Kapitan był laureatem I edycji Nagrody Honorowej „Świadek Historii” w 2014 r. przyznanej przez Oddział IPN w Gdańsku.
 
Zmarł 22 czerwca 2022 roku.
 
źródło: Instytut Pamięci Narodowej
Drukuj
2586

Ciekawe

brak treści

Wystąpił problem podczas ładowania treści

Previous Następny
Zasady użytkowaniaZasady zachowania prywatnościCopyright 2024 by Lwy Północy
Back To Top