Stowarzyszenie kibiców Lechii Gdańsk
  • Zmiana lokalizacji sklepu

    Od początku listopada zmieniła się lokalizacja Oficjalnego Sklepu Kibiców Lechii Gdańsk. Od teraz znajdziecie nas 20 metrów dalej - Podwale Staromiejskie 93.
    Nowy sklep, nowe możliwości, nowe marki! Zapraszamy!

  • Sklep internetowy Lwów Północy

    Zapraszamy na zakupu do nowego sklepu internetowego Lwów Północy http://sklep.lwypolnocy.pl

Współpraca


Opublikowany niedziela, 2 marca 2014

Święto "Żołnierzy Wyklętych"

Podobnie jak w wielu innych miasta w Polsce, również w Gdańsku odbyły się uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Rozpoczęły się one od mszy świętej w intencji „Wyklętych” odprawionej w kościele pod wyzwaniem św. Brygidy. Następnie kilkaset osób przeszło w Marszu Pamięci pod bramy Aresztu Śledczego na ulicy Kurkowej, gdzie w okresie stalinowskim więziono oraz wykonywano wyroki śmierci na bohaterach podziemia antykomunistycznego – tu stracili życie Danuta Siedzikówna – „Inka” i Feliks Selmanowicz – „Zagończyk”. O wydarzeniach z tamtego okresu przypomina umieszczona na jego murach tablica "W hołdzie bohaterom drugiej konspiracji niepodległościowej na Pomorzu Gdańskim", pod którą, oczywiście w blasku odpalonych rac, złożono kwiaty i zapalono znicze.

Spod aresztu uczestnicy marszu udali się na Targ Rakowy, gdzie pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego odbyła się główna część obchodów. Obecni mogli wysłuchać tu przemówienia kapitana Władysława Dobrowolskiego – członka Światowego Związku Żołnierzy AK, który przypomniał kim byli oraz imię jakich wartości walczyli i ginęli „Wyklęci”. Swoje wystąpienie przybliżające sylwetki bohaterów przedstawił również przedstawiciel gdańskiego oddziału IPN. Przypomniał także, iż jesienią ubiegłego roku rozpoczęły się, a od wiosny będą kontynuowane, prace mające na celu odnalezienie miejsca pochówku „Inki”, „Zagończyka” i innych ofiar komunistycznego terroru w Gdańsku.


Organizatorami tegorocznych uroczystości byli: Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych, Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku, Stowarzyszenie Lwy Północy, Fundacja Tożsamość i Solidarność oraz Stowarzyszenie Federacji Młodzieży Walczącej.

 

Liczba odwiedzin (2536)

Kategorie: Lechia znaczy Polska

Tagi:

Przyjaciele