Stowarzyszenie kibiców Lechii Gdańsk
  • Zmiana lokalizacji sklepu

    Od początku listopada zmieniła się lokalizacja Oficjalnego Sklepu Kibiców Lechii Gdańsk. Od teraz znajdziecie nas 20 metrów dalej - Podwale Staromiejskie 93.
    Nowy sklep, nowe możliwości, nowe marki! Zapraszamy!

  • Sklep internetowy Lwów Północy

    Zapraszamy na zakupu do nowego sklepu internetowego Lwów Północy http://sklep.lwypolnocy.pl

19
Tradycyjnie, jak co roku kibice Lechii Gdańsk uczcili pamięć tych, którzy ginęli walcząc o wolną Polskę z władzami ustroju komunistycznego. Po środowym uczczeniu 31 rocznicy wybuchu stanu wojennego przyszła pora na główne obchody, które miały miejsce w niedzielę 16 grudnia.

Około 100 kibiców Lechii zebrało się godzinę przed rozpoczęciem głównych uroczystości na skwerze naprzeciwko budynku LOTu. W tym miejscu 17 grudnia 1981 roku zginął Antoni Browarczyk, kibic gdańskiej Lechii i pierwsza ofiara śmiertelna stanu wojennego w Gdańsku. W miejscu, gdzie stanąć ma pomnik poświęcony „Tolkowi” wbito symboliczny krzyż i flagi. Razem z kibicami i rodziną Antoniego, pamięć młodego gdańszczanina i innych ofiar uczcili również przedstawiciele gdańskiego oddziału „Solidarności”, duchowieństwa, a także przedstawiciele władz Miasta Gdańska. Przy rozwiniętych flagach oraz w asyście rac, wszyscy zebrani odśpiewali hymn Polski, później siostra Antoniego Browarczyka podziękowała zebranym za pamięć, a prezes „Lwów Północy” Piotr Zejer zapewnił, że kibice Lechii zawsze pamiętali i będą pamiętać o tych, którzy poświęcili tak wiele, walcząc z komunistycznym okupantem. Następnie wszyscy udali się do bazyliki św. Brygidy na mszę świętą w intencji wszystkich ofiar grudnia roku 1970 oraz ofiar stanu wojennego. Mszę odprawił metropolita gdańskiego abp Sławoj Leszek.

Po mszy świętej wszyscy w pochodzie udali się pod pomnik Trzech Krzyży, gdzie miały miejsce główne uroczystości obchodów. Jak to zwykle bywa przy takich okazjach, kibice Lechii maszerowali za flagą „Bóg, Honor, Ojczyzna” i odpowiednimi okrzykami przypominali wszystkim przechodniom obserwującym przemarsz, o kim należy pamiętać.