Stowarzyszenie kibiców Lechii Gdańsk
  • Zmiana lokalizacji sklepu

    Od początku listopada zmieniła się lokalizacja Oficjalnego Sklepu Kibiców Lechii Gdańsk. Od teraz znajdziecie nas 20 metrów dalej - Podwale Staromiejskie 93.
    Nowy sklep, nowe możliwości, nowe marki! Zapraszamy!

  • Sklep internetowy Lwów Północy

    Zapraszamy na zakupu do nowego sklepu internetowego Lwów Północy http://sklep.lwypolnocy.pl

23

Na meczu z Legią grupa Ultras Lechia Gdańsk zaprezentowała monumentalną oprawę na całą Prostą, której motywem przewodnim jest historia nazwy „Lechia” pokazana w zestawieniu z dziejami słynnego gdańskiego pomnika Jana III Sobieskiego.


Klub Lechia Lwów, który dał swą nazwę naszej Lechii powstał we Lwowie w roku 1903 i uważany jest przez historyków futbolu za najstarszy polski klub piłkarski. Pomnik Jana Sobieskiego – hetmana koronnego, a potem króla Polski, zwycięzcy spod Chocimia i Wiednia, jest jednym z symboli współczesnego Gdańska i stoi na środku Targu Drzewnego. Pomnik ten przebył taką samą drogę jak nazwa Lechia -  z Wałów Hetmańskich, czyli reprezentacyjnego placu przedwojennego Lwowa trafił w latach 50-tych do Gdańska.


Warto pamiętać, że nazwa naszego klubu ma swoje korzenie we Lwowie – wspaniałym mieście, które przez wiele setek lat było ostoją polskości, a po wojnie wskutek haniebnych traktatów pozostało poza granicami Rzeczpospolitej.  Trzeba też pamiętać, że Lwów był kolebką polskiej piłki nożnej. Oprawa stanowi nasz hołd dla miasta Lwowa i lwowskiej piłki.

Chcemy przy tej okazji podziękować zacnym kibicom Lechii, którzy sfinansowali powstanie tej ogromnej prezentacji, jak również osobom, które bezpośrednio włączyły się w jej przygotowanie. Oprawa została także wsparta środkami z FSE.


Stowarzyszenie „Lwy Północy” niedługo planuje wydanie okazjonalnych szalików z motywem z oprawy – całkowity zysk z wydawnictwa zostanie przeznaczony na wsparcie działalności jedynego działającego w tej chwili polskiego klubu Lwowa – Pogoni Lwów. Reaktywowana dwa lata temu Pogoń, nawiązuje do historii przedwojennego wielokrotnego mistrza Polski. Pogoń gra obecnie w IV lidze ukraińskiej i pilnie potrzebuje naszego wsparcia finansowego.

Więcej o historii piłki nożnej we Lwowie, a w szczególności o lwowskiej Lechii, wkrótce w nowym kwartalniku kibiców Biało-Zielonych.

Kategoria: Ultras