Stowarzyszenie kibiców Lechii Gdańsk
  • Zmiana lokalizacji sklepu

    Od początku listopada zmieniła się lokalizacja Oficjalnego Sklepu Kibiców Lechii Gdańsk. Od teraz znajdziecie nas 20 metrów dalej - Podwale Staromiejskie 93.
    Nowy sklep, nowe możliwości, nowe marki! Zapraszamy!

  • Sklep internetowy Lwów Północy

    Zapraszamy na zakupu do nowego sklepu internetowego Lwów Północy http://sklep.lwypolnocy.pl

Współpraca


Opublikowany wtorek, 10 grudnia 2019

35 lecia powstania FMW oraz rocznica wprowadzenia stanu wojennego


13 grudnia to szczególny dzień w dziejach najnowszej historii Polski, bardzo znaczący również dla środowiska Gdańskiej Lechii. W 1981 roku Wojciech Jaruzelski wypowiedział wojnę z Narodem, na ulicę wysłano wojsko i czołgi, wprowadzono godzinę policyjną. W ramach protestu w całej Polsce Solidarność organizowała strajki oraz demonstracje.

Ówczesna milicja oprócz pałek i gazów łzawiących użyła ostrej amunicji wobec protestujących. Kibice Gdańskiej Lechii zawsze stali na froncie w obronie wolności stanowiąc liczną grupę aktywnych uczestników demonstracji na terenie całego Trójmiasta. Jedna z kul trafiła w skroń Antoniego Browarczyka, kibica Lechii. W miejscu w którym zginął Tolek tj. w parku Marii Skłodowskiej Curie na przeciwko tzw "Lotu" z inicjatywy i składek Kibiców Lechii, Stowarzyszenia FMW oraz Solidarności postawiliśmy pomnik ku Jego pamięci oraz pamięci Ofiar Stanu Wojennego.

Te dramatyczne wydarzenia zamiast stłamsić i zniewolić społeczeństwo dały impuls do tworzenia kolejnych niezależnych organizacji podziemnych. Trzy lata później w roku w którym zamordowano w bestialski sposób błogosławionego Ks Jerzego Popiełuszko, powstała właśnie Federacja Młodzieży Walczącej, której wiodącym zadaniem była walka o odzyskanie wolności. Trzon tej organizacji stanowili Biało - Zieloni fani, którzy aktywnie uczestniczyli w walce z reżimem komunistycznym. Mimo wszechobecnej dyktatury oraz inwigilacji w tamtych ciężkich czasach były trzy bastiony wolności: Stadion Lechii przy ul. Traugutta, kościół św Brygidy oraz Stocznia Gdańska.

Nawiązując do tych historycznych wydarzeń chcielibyśmy uczcić 35 lecie powstania FMW, zapraszając Was, na uroczystości rocznicowe w dniu 13 grudnia 2019 roku. Spotykamy się o godzinie 17:40 pod Pomnikiem Ofiar Stanu Wojennego (tam gdzie zginął Tolek Browarczyk) dalej planowane jest:

18:00 zapalanie zniczy, składanie kwiatów, wieńców
18:30 kościół św Brygidy - uroczysta msza wraz z odsłonięciem i poświęceniem krzyża FMW, który zostanie wkomponowany w bursztynowy ołtarz. Mszę poprowadzi Proboszcz Ks Ludwik Kowalski oraz duszpasterz kibiców Ks Jarek Wąsowicz.
20:00 Muzeum II Wojny Światowej - panel dyskusyjny pt "Działalność opozycyjna młodzieży od stanu wojennego do końca lat osiemdziesiątych".

Serdecznie zapraszamy, oddajmy hołd Tym którzy odeszli w obronie najwyższych wartości.

Kibice Lechii oraz Stowarzyszenie FMW.

Liczba odwiedzin (458)

Kategorie: Lechia znaczy Polska

Tagi:

Przyjaciele