Stowarzyszenie kibiców Lechii Gdańsk
  • Zmiana lokalizacji sklepu

    Od początku listopada zmieniła się lokalizacja Oficjalnego Sklepu Kibiców Lechii Gdańsk. Od teraz znajdziecie nas 20 metrów dalej - Podwale Staromiejskie 93.
    Nowy sklep, nowe możliwości, nowe marki! Zapraszamy!

  • Sklep internetowy Lwów Północy

    Zapraszamy na zakupu do nowego sklepu internetowego Lwów Północy http://sklep.lwypolnocy.pl

 

Historia Stowarzyszeń Kibiców Lechii.
 
Pierwszym stowarzyszeniem kibiców Lechii było powstałe na starcie odbudowy drużyny Lechii od A-klasy Stowarzyszenie „Biało-Zieloni”. Nie da się opisać zasług tej organizacji dla odbudowy klubu od zera. Warto tez przypomnieć, ze staraniem Stowarzyszenia pierwszy raz w Kraku kibice wystawiają swoją listę w wyborach do samorządu lokalnego. „Naprzód Lechio” dostaje dużo ilość głosów – poparcie pozwala wyprzedzić nawet ogólnokrajowe partie polityczne. Działania tego stowarzyszenia ogniskują się na budowaniu podstaw organizacyjno-finansowych pod funkcjonowanie klubu, którego kontynuacja są dzisiejsze sukcesy.
 
Na jesień 2005 r. na spotkaniu założycielskim zostaje powołane Stowarzyszenie „Lechiści”.
Łączy ludzi z różnych środowisk, skupia m.in. właścicieli firm, biznesmenów, prawników, a także studentów i uczniów szkół średnich.
Stowarzyszenie przystępuje do produkcji odzieży dla kibiców. Szczególny nacisk kładziony jest na jakość, zysk ze sprzedaży służy organizacji wyjazdów kibiców na mecze Lechii.
Jedną z pierwszych akcji jest opracowanie, wydanie i dystrybucja wśród kibiców tysięcy ulotek informujących o szkodliwości zażywania narkotyków.
Działalność rozpoczyna sekcja piłkarska stowarzyszenia, początkowo trenując raz w tygodniu, później dwa razy.
 
W 2006 roku zostaje zorganizowany pierwszy turniej piłkarski dla kibiców, w którym gospodarze, drużyna Lechistów zajmuje 3 miejsce. Po kilku miesiącach Lechiści organizują kolejny turniej.
Powstaje też sekcja bowlingowa, która w swym pierwszym występie w Trójmiejskiej Lidze Biznesu kończy rozgrywki na I miejscu.  
W międzyczasie zostaje zorganizowana zbiórka na przyjęcie kibiców Śląska Wrocław, odwiedzających Gdańsk przy okazji ligowego meczu z Lechią. „Lechisci” wydają ponad 1000 posiłków i 2000 napojów. Podobna akcja zostaje powtórzona w następnym sezonie.
 
„Lechiści” nie skupiają się tylko na działalności dla kibiców. Na święta Bożego Narodzenia gromadzą prezenty dla wychowanków Integracyjnego Domu Dziecka przy Jaśkowej Dolinie w Gdańsku. Przy okazji wizyty w domu dziecka zapoznają się z boiskiem, które jest bardzo zaniedbane.
 
W 2007 roku przy pomocy własnych środków oraz firmy AKTS „Lechiści” remontują boisko. W pewne sobotnie przedpołudnie niemal całe Stowarzyszenie spotyka się na boisku. Tym razem bez piłki za to z grabiami, łopatami, spawarką i dużą ilością nasion trawy. W efekcie 
Dzieci maja wreszcie miejsce do zabawy i gry w piłkę z prawdziwymi bramkami.
 
Rozpoczyna się akcja pod hasłem „Krwawy Tydzień”. Stowarzyszenie funduje nagrody dla kibiców, którzy w ciągu ustalonego tygodnia oddadzą krew w Wojewódzkiej Stacji Krwiodawstwa w Gdańsku. Akcja powtarzana jest cyklicznie co mniej więcej 3 miesiące. Za każdym razem kibice oddają ok. 10 litrów krwi.
 
„Lechiści” uczestniczą w tworzeniu Ogólnopolskiego Związku Stowarzyszeń Kibiców, ważnej organizacji zrzeszającej stowarzyszenia kibiców mającej na celu m. in. dbanie o prawa obywatelskie kibiców w Polsce. Przedstawiciel wchodzi w skład władz tej organizacji.
 
W styczniu 2008 „Lechiści” organizują we Wrzeszczu turniej piłkarski dla kibiców Lechii z miejscowości położonych poza Trójmiastem. W zawodach uczestniczy kilkuset fanów biało-zielonych z takich miast jak Malbork, Pelplin, Sztum, Mława, Nowy Targ, Starogard Gdański, Chojnice, Sierakowice, Tczew, Łęgowo czy Pruszcz Gdański. Na uczestników czeka poczęstunek, a po emocjach piłkarskich wspólna biesiada. I Turniej Fanklubów Lechii Gdańsk początkuje tradycję takich turniejów – za rok podobny turniej odbywa się w Tczewie.
 
Od początku 2008 roku "Lechiści" pomagają w tworzeniu nowego stowarzyszenia kibiców Lechii "Lwy Północy", powołanego w celu kontynuowania tego, co do tej pory robili „Lechiści” oraz dodatkowo organizacją dopingu i promocją zorganizowanego ruchu kibiców Lechii.
 
Oprócz „Lechistów” w skład „Lwów Północy” wchodzą różne środowiska kibicowskie, w tym m. in. ultrasi odpowiedzialni za oprawy stadionowe (wcześniej znani jako „Greengos”) oraz sporo kibiców, także pamiętających lata 80-te, do tej pory nie związanych z żadną z zorganizowanych grup.
 
„Lwy Północy” prezentują od początku ogromny rozmach w swoich działaniach, w 2008 organizują kilkanaście pociągów specjalnych na mecze wyjazdowe, którymi przewożą łącznie kilka tysięcy fanów BKS-u w różne zakątki Polski. Oprócz tego organizowane są inne środki transportu. Wydawana jest duża ilość nowych pamiątek kibicowskich.
 
Zdecydowanie intensywniej układa się współpraca z klubem – działacze konsultują wiele swoich poczynań z kibicami, a kibice nie stronią od oficjalnego wyrażania swojego stanowiska w ważnych dla klubu sprawach. Obie strony służą sobie wzajemnie pomocą. Stowarzyszenie zabiera głos we wszystkich bieżących wydarzeniach dot. kibiców, np. ogłasza bojkot derbów w Gdyni na skutek decyzji tamtejszych działaczy o przeznaczeniu zaniżonej liczby biletów dla gości.
 
Cały czas kontynuowana jest tradycja działalności charytatywnej. Stowarzyszenie uczestniczy w wielu akcjach na terenie Pomorza, obejmuje m. in. swoim patronatem dom dziecka na Orunii organizując oprócz prezentów i wyjazdów wakacyjnych także młodzieżowe turnieje piłkarskie dla dzieci z domów dziecka. Lwy organizują zbiórkę pieniędzy na stadionie na rehabilitację chorego Jasia oraz regularnie współpracują z Pomorskim Hospicjum dla Dzieci.
 
Kulminacją działań Stowarzyszenia jest organizacja na wiosnę 2009 r. gościny zaprzyjaźnionych kibiców Śląska Wrocław, a potem Wisły Kraków. Te gigantyczne przedsięwzięcia logistyczne finansowane głównie z datków kibiców i sprzedawanych cegiełek pokazały kibicom w całej Polsce jak można ugościć Braci: posiłki i napoje dla tysięcy gości, profesjonalna gastronomia, czy atrakcje typu wynajęcie katamaranu. Kibice zaprzyjaźnionych z nami drużyn wyjeżdżali z Gdańska bardzo zadowoleni.
 

Stowarzyszenie bierze udział także w szeroko rozumianych działaniach promocyjnych Gdańska jako Miasta-organizatora Mistrzostw Europy 2012