Stowarzyszenie kibiców Lechii Gdańsk
  • Zmiana lokalizacji sklepu

    Od początku listopada zmieniła się lokalizacja Oficjalnego Sklepu Kibiców Lechii Gdańsk. Od teraz znajdziecie nas 20 metrów dalej - Podwale Staromiejskie 93.
    Nowy sklep, nowe możliwości, nowe marki! Zapraszamy!

  • Sklep internetowy Lwów Północy

    Zapraszamy na zakupu do nowego sklepu internetowego Lwów Północy http://sklep.lwypolnocy.pl

Dni Pamięci Kibiców Lechii 1970-2010 to jedyna w swoim rodzaju inicjatywa, która obejmuje szereg różnych zdarzeń. Były wykłady naukowców z gdańskiego IPN, były projekcje filmów dokumentalnych, była promocja ksiązki napisanej przez tragicznie zmarłego kibica Lechii, było uroczyste złożenie wieńca pod pomnikiem Poległych Stoczniowców, koncert patriotycznego barda i wspólna modlitwa. Głównym, a może jedynym mianownikiem tych wszystkich działań była Lechia Gdańsk.

 

Zwiastunem Dni Pamięci było wywieszenie w zeszłym tygodniu na budynku Komisji Krajowej banneru „Bezkarne mordy”.

Zaczęło się jednakże w czwartkowy wieczór prezentacją wydarzeń Grudnia 70 i Sierpnia 80. W piątek Karol Nawrocki z gdańskiego IPN przedstawił wyniki swoich badań dotyczących meczu Lechia-Juventus w oczach SB. Potem Robert Kwiatek ze Stowarzyszenia Federacji Młodzieży Walczącej zaprezentował film o zadymach młodzieżowych w latach 80-tych, w których brała udział młodzież z FMW. Na spotkaniu było obecnych wielu świadków tamtych zdarzeń, dzięki czemu obecni uzupełniali prezentację swoimi wspomnieniami.

Kulminacja Dni Pamięci miała miejsce w sobotę. Tego dnia spotkaliśmy o godz. 13 przed pomnikiem Poległych Stoczniowców. Przybyło ponad stu fanów Biało-Zielonych, którzy złożyli wieniec pod pomnikiem, najpierw odmawiając modlitwę, a potem śpiewając klubowe pieśni w asyście odpalonych rac. W ten sposób uczciliśmy pamięć ofiar komunistycznego systemu, które poległy na Wybrzeżu Gdańskim w roku 1970 i w stanie wojennym.


Potem kibice przenieśli się do Ratusza Staromiejskiego, gdzie odbyła się promocja książki Przemka „Haka” Jaskólskiego – tragicznie zmarłego w tym roku fanatyka Biało-Zielonych. Książka traktująca o sytuacji geopolitycznej na świecie i spodziewanej walce cywilizacji została wydana dzięki składkom kibiców przed meczami Lechii. Na spotkaniu była obecna rodzina śp. Haka, która ze wzruszeniem podziękowała Lechistom za ten wkład w wydawnictwo.


Potem część z nas przeniosła się do Kościoła Matki Boskiej Częstochowskiej w okolicach Akademii Medycznej, gdzie uczestniczyliśmy we mszy św. w intencji wszystkich zmarłych kibiców Lechii celebrowanej przez ks. Jędrzeja Orłowskiego – kapelana Lechii i ks. Jarosława Wąsowicza – kibica Lechii i pomysłodawcę Dni Pamięci Kibiców Lechii.

Po mszy godzinny koncert poświęcony Żołnierzom Niezłomnym przedstawił znany gdański bard muzyki patriotycznej Andrzej Kołakowski. Zebrani nagrodzili p. Andrzeja zasłużonymi oklaskami po świetnym recitalu, który przy okazji był doskonałą lekcją niezakłamanej historii. Po koncercie w kameralnym gronie przenieśliśmy się jeszcze do bocznej sali, gdzie polskim zwyczajem podzieliliśmy się opłatkiem.

Podsumowując, była to pierwsza taka wyjątkowa inicjatywa, w której zawierało się tyle różnych, ale równie cennych działań. Przez obchody w ciągu trzech dni przewinęło się, pomimo przedświątecznej gorączki, kilkaset osób w różnym wieku i o różnych doświadczeniach. Być może jedynym co ich połączyło w tym szczególnym czasie była Lechia, chwała więc Biało-Zielonej, że ma taka moc łączenia ludzi.

Nie było by tego wszystkiego bez takich ludzi jak: ks. Wąsowicz i Stowarzyszenie Federacji Młodzieży Walczącej, które było patronem imprezy. Organizatorem Dni Pamięci było Stowarzyszenie Kibiców Lechii Gdańsk „Lwy Północy”.

Oto program obchodów:


Grudzień 1970 – Grudzień 2010

Dni pamięci kibiców Lechii Gdańsk

 

Organizator: Stowarzyszenia Kibiców Lechii Gdańsk

„Lwy Północy”

Czwartek 16 grudnia 2010

DA ks. Pallotynów przy kościele MB Częstochowskiej, Gdańsk, ul. M. Curie-Skłodowskiej 36,

 Moderator spotkania: ks. Jarosław Wąsowicz SDB

19.00 – Film „Pamiętajcie Grudzień”, reż. Janusz Marszalec, Gdańsk 2005

19. 30 – mgr Arkadiusz Kazański (IPN Gdańsk) –Sierpień ’80 w Trójmieście

 Piątek 17 grudnia 2010

 Moderator spotkania: ks. Jarosław Wąsowicz SDB

19.00 – mgr Karol Nawrocki (IPN Gdańsk) – Mecz Lechia –Juventus w Gdańsku w dokumentach SB

19.30 – Robert Kwiatek  (SFMW) – Prezentacja działalności Federacji Młodzieży Walczącej Region Gdańsk

                                   Projekcja filmu o zadymach młodzieżowych z l. 1988-1989 w Gdańsku

 Sobota 18 grudnia 2010

 13.00 – Uroczyste złożenie wieńca pod pomnikiem Poległych Stoczniowców przez kibiców Lechii

13. 30 – Ratusz Staromiejski ul. Korzenna 33/35

 Uroczysta promocja książki śp. Przemysława  Jaskólskiego „Haka”

„Mocarstwa Współczesnego Świata

Droga do Zagłady”

 15.00 – Msza św. w kościele MB Częstochowskiej, Gdańsk, ul. M. Curie-Skłodowskiej 36

 Ks. Jędrzej Orłowski SAC (kapelan Lechii Gdańsk)– w intencji Ofiar Grudnia ’70 i stanu wojennego; w intencji śp. Antoniego Browarczyka – pierwszej ofiary stanu wojennego w Gdańsku, kibica Lechii

 Ks. Jarosław Wąsowicz SDB– w intencji śp. Przemysława Jaskólskiego i zmarłych kibiców Lechii

 Ks. Tadeusz Kiciński SDB – w intencji śp. Macieja Płazyńskiego, śp. Arkadiusza Rybickiego, śp. Tadeusza Duffeka, śp. Piotra Grabowicza, działaczy FMW i wszystkich zmarłych kibiców Lechii, którzy w l. 1970-1990 walczyli z systemem komunistycznym

 16.00 – Recital Andrzeja Kołakowskiego „Pieśń o Żołnierzach Wyklętych”

 17.00 – spotkanie opłatkowe kibiców, piłkarzy i działaczy Lechii Gdańsk